Overlock českého výrobce, český šicí stroj, české součástky šicího stroje, nejprodávanější český výrobce....... a tak bychom mohli pokračovat. Odvolávání se na kouzelné slovo "český" se stalo modní záležitostí nejen v potravinových řetězcích, ale proniklo i do nabídek šicích strojů. Některé značky šicích strojů zvolili tuto formu marketingové kampaně na velmi vysoké úrovni. V české republice jsou to zejména dvě značky šicích strojů, které využívají toho, že jsou to české společnosti. Spousta zákazníků podlehne tomuto kouzlu, kdy má představu, jak tyto šicí stroje jsou vyráběny u nás, kde je velká firma zabývající se vývojem, dodržující přísné evropské normy. Jenže pozor, nesmíte být ale moc důslední, nebo chtít prohlášení o shodě, což je asi jediný doklad, kde firmy nemohou zkrývat skutečného výrobce. Připravili jsme proto pro vás takový malý průřez, co se vlastně skrývá v té české krabici a pod tou skořápkou českých jistot. Nepsali jsme tento článek, abychom některé značkce ublížili, ale aby zákazník měl šanci dostat se k pravdivým informacím. Opravdu typy šicích strojů i když nejsou vlastně vyráběny v české republice, jsou velmi kvalitní a v kategorii Hobby určitě spllní vaše požadavky.
Na českém trhu nabízejí desítky značek stovky šicích strojů. Zorientovat se v takovém množství strojů není vůbec lehké. Výběr šicího stroje vám však může usnadnit jeden zásadní fakt, a sice zda si chcete pořídit tak zvaný značkový stroj, tedy stroj od společnosti, která se zabývá výhradně výrobou a prodejem šicích strojů, nebo stroj neznačkový, tedy takový, který si nechávají některé firmy vyrábět. Ptáte se, jak zjistíte, kde a hlavně kdo vyrábí šicí stroj, o který máte zájem? Stačí si přečíst následující článek, který vám odpoví mimo jiné také na otázku, zda všechny „české“ šicí stroje pocházejí skutečně z Česka.
Šicí stroje jsou vyráběny po celém světě. Ve výrobě a prodeji šicích strojů existují dva trendy:
1. Vlastní výroba, vlastní vývoj
I když se prodávají na českém trhu desítky značek, je pouze několik výrobců šicích strojů, kteří mají vlastní vývoj a alespoň část svých strojů vyrábějí ve vlastních továrnách - to znamená, že jsou schopni šicí stroje vylepšovat, zavádět různé novinky, inovace. Jsou to výrobci, které můžeme považovat za původní.
V České republice prodávají své vlastní šicí stroje tito výrobci (všechny tyto společnosti mají zastoupení v České republice ale i v dalších státech a věnují se prodeji šicích strojů skutečně dlouhodobě):
BERNINA - švýcarský výrobce šicích a vyšívacích strojů
BROTHER - japonský výrobce šicích a vyšívacích strojů
HUSQUARNA - švédský výrobce šicích a vyšívacích strojů
JANOME - japonský výrobce šicích a vyšívacích strojů
PFAFF - německý výrobce šicích a vyšívacích strojů
SINGER - americký výrobce šicích a vyšívacích strojů
I tito výrobci samozřejmě většinu svých strojů vyrábějí v Asii, je to ovšem hlavně z důvodu levnější pracovní síly, sami si totiž většinu svých strojů navrhují a pod kontrolou mají i samotné výrobní linky.
2. Zakázková výroba
Další kategorií výrobců šicích strojů tvoří společnosti, které jsou mladší a často pocházejí z regionů Taiwan nebo Čína. Nevyrábějí svou vlastní značku, ale zabývají se čistě zakázkovou výrobou. U těchto firem si většinou nechávají vyrábět šicí stroje společnosti, které nemají vlastní vývoj. Často tak vznikají levné stroje naprosto neznámých značek, případně stroje, které využívají dobře známé jméno na jednotlivých trzích.
Tito výrobci chrlí každým rokem stovky tisíc strojů nejen pro tyto značky, ale také pro různé supermarkety. Pak se může stát, že zavedená česká značka prodává model „ve svých barvách“ za cenu 3250 Kč a velmi podobný model ze stejné továrny najdete v modré krabici na pultech obchodního řetězce TESCO za akční cenu 1490 Kč. Nákupem u takové zavedené značky můžete získat lepší výbavu, podrobnější návod k použití nebo delší záruční lhůtu a je na vás, zda se vám to vyplatí nebo za podobné peníze koupíte stroj od originálního výrobce.
Ze zakázkových výrobců můžeme například uvést společnosti:
IRAN SEWING MACHINE MFG CO. - Iránská společnost, která nabízí šicí stroje, které byly vyráběny pod značkou ZETINA, Gritzner atd.
MITSUMICHI INDUSTRIAL CO., LTD - Taiwanská společnost, jeden z výrobců overlocků, který vyrábí šicí stroje známé v české republice u tradičních českých výrobců jako je VERONICA PROFILOCK 800 nebo Lada 700D, Texi Pierrot
SEWMASTER INDUSTRIAL CO., LTD - Taiwanská společnost vyrábějící pouze domácí šicí stroje pod různými označeními, například KB117 - v České republice prodávaný jako LADA KB 168
TSANG YU INDUSTRIAL CO., LTD. - Taiwanská společnost, která nabízí výhradně overlocky a coverlocky pod značkou MERRYLOCK
ZENG HSING INDUSTRIAL CO. - Taiwanská společnost, která prodává na českém trhu stroje pod značkou Veronica, Lucznik, tedy šicí stroje české značky, například R20A - v České republice prodávaný jako Veronica Professional 900,
9100A9 - v České republice prodávaný jako Veronica excelent 700
nebo 8000-9 - v České republice prodávaný jako TESCO EJ09.
Je zajímavé, co všechno se můžeme dozvědět pouhým hledáním na internetu. A neméně zajímavé je jistě také zjištění, že některé české šicí stroje pojí s Českou republikou jen zavedená značka.