Opravdu profesionální šití se bez coverlocku neobejde. Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte tento výjimečný a nenahraditelný šicí stroj, měli byste vědět, na co si dát při jeho nákupu pozor. Přečtěte si následující článek, a jistě si vyberete správně.
Na co si dát při koupi coverlocku pozor?
U coverlocku je velmi důležitý dostatečný prostor mezi ramenem a jehlou. Prostor vpravo od jehly je nezbytný nejen pro bezproblémovou manipulaci s materiálem, zaručuje také možnost používání širokého spektra příslušenství - různých lemovačů, zakladačů či aparátků pro vkládání paspule.
Takto vypadá coverlock, který má dostatečně velké rameno. Umožní dobrý přístup k materiálu i používání příslušenství.
A takto vypadá coverlock s příliš krátkým ramenem. Se šitým materiálem budete manipulovat jen velice obtížně.
Tento problém se projeví zejména při sešívání dvou materiálů k sobě, kdy potřebujete dostatek prostoru nejen z levé strany, ale právě z pravé strany - od ramene k jehle.
Nejdůležitější vlastností u coverlocku je tedy tak zvané volné rameno, tedy vzdálenost mezi jehlou a základnou stroje. Většina coverlocků vychází z modelů overlocku, kdy se výrobci nesnažili nebo spíše nebylo v jejich technických možnostech udělat model s delším ramenem. Jehly jsou proto umístěny blízko základny a není zde prostor pro manipulaci s materiálem.
Jak je to se zárukou a pozáručním servisem?
Základní podmínky jsou stejné jako u běžných šicích strojů. V České republice je zákonem stanovená záruka dva roky. Řada prodejců a značek však nabízí prodlouženou záruku, nejčastěji od tří do pěti let. Pokud vámi vybraný výrobce nenabízí v zahraničí oblíbený Door to door servis, v rámci kterého si distributor stroj vyzvedne, opraví a dopraví zpět k vám na své náklady, zajímejte se o počet zastoupení a servisních míst na území republiky.
Záruční a pozáruční servis coverlocků vychází zejména z kvality jednotlivých značek šicích strojů. Coverlock je opravdu speciální šicí stroj a ne každý mechanik šicích strojů dokáže coverlock správně seřídit. Je proto lepší vybrat si coverlock u firmy, která se zabývá nejen prodejem, ale také servisem domácích a průmyslových šicích strojů.
Co stroje, které nabízí overlock a coverlock v jednom?
V poslední době se na našem trhu objevilo několik značek, které nabízejí overlock a coverlock v jednom stroji. Tyto stroje jsou bez pochyb dobrou volbou, ale výhradně pro zkušeného zákazníka, který je tak trochu i mechanik.
Problém je v tom, že u takového stroje není možné jednoduše přepnout „kouzelnou páčku“ a udělat z něj na 10 minut overlock a na 10 min coverlock. Vždy je potřeba složitější nastavení stroje - nastavit ořezové nože, navléci klikaře, navléci nitě přes napínače a potom zkušeně nastavit napětí na jednotlivých nitích - abyste docílili dokonalého stehu. Tvrzení, že tento „stroj dva v jenom“ nastavíte jednoduchým přepnutím nebo otočením několika koleček, je nesmyslné.
Pokud máte málo místa a šijete čas od času jedním nebo druhým stehem (tedy overlockovým či coverlockovým stehem), může to být řešení právě pro vás. Pokud ale šijete častěji a během dne potřebujete šít overlockem i coverlockem, zvolte raději variantu dvou strojů.
Kolik značek prodává na českém trhu coverlocky?
Nabídka je jednoduše řečeno široká. Pokud se budeme bavit o značkových strojích, musíme určitě zmínit následující výrobce: Bernina, Brother, Elna, Janome, Lada, Lucznik, Pfaff, Singer, Toyota, Veronica.
Většina značkových strojů nabízí dobrou kvalitu se slušným příslušenstvím. Dejte si však pozor na stroje, které jsou o polovinu levnější nebo naopak dvakrát dražší než většina ostatních. Ani jeden z těchto extrémů nepřináší většinou nic dobrého.
A poslední rada na závěr.
Pokud jste se rozhodli koupit si coverlock, pak to myslíte se šitím opravdu vážně. Rozhodli jste se pořídit si opravdu kvalitního pomocníka, a proto by pro vás měly být na první místě funkčnost, výbava a příslušenství, tedy délka ramene, dostatečný počet patek, lemovačů a zakladačů. Neměli byste hledat stroj podle toho, zda ušetříte jeden či dva tisíce korun. Právě tento malý rozdíl v ceně může totiž znamenat například omezenou nabídku stehů, která vás bude limitovat ve vaší práci.