Srovnání šicích strojů nejvyšší třídy určené pro náročné zákazníky a nadšence do patchworku
V případě, že patříte do kategorie nadšenců, kteří se rozhodli koupit šicí stroj nejvyšší třídy (vyšší řada jsou už jen šicí a vyšívací stroje), jistě jste tak neučinili z důvodu toho, že chcete mít to nejdražší, ale protože očekáváte od takto drahých strojů funkce, které vám běžný stroj nedá. Bohužel se vám jen tak nepovede, abyste si mohli vyzkoušet dva nejkvalitnější stroje na našem trhu vedle sebe (za prvé většina prodejců nemá takové stroje na prodejně a za druhé Janome a Pfaff jsou rivalové:)), ale naštěstí v době internetu, můžeme takové jednoduché nezávislé posouzení udělat za vás. Omluvte prosím kvalitu fotografií, jsou amatérské, ale zase o to věrohodnější.
Pokud jste se tedy rozhodli koupit šicí stroj nejvyšší třídy, kupujete ho z těchto důvodů:
- stávající už nestačí vašemu tempu
- potřebujete stroj, který je silnější a prošije více vrstev
- chcete více programů, funkce jako abeceda, knoflíkové dírky
- chcete automatický odstřih nitě
- potřebujete horní patkové podávání, které vám zaručí, že se nebude materiál posouvat při šití více vrstev
- chcete co nejdelší rameno (vzdálenost ramena od jehly stroje), protože to je velká výhoda pro patchwork
- potřebujete spousty programů a druhů stehů, protože jste kreativní
Prostě a jednoduše chcete pořádného pomocníka do domácnosti. Proto voláte nebo jdete na e-shop a ptáte se: Můžete nám doporučit nějakou značku šicího stroje, který splňuje tyto požadavky? Většina dobrých prodejců, pokud chtějí splnit tyto požadavky, vám nabídne Pfaff nebo Janome. A tady už začíná souboj prodejce, co vám nabídnout a vydělat. První vstupní informace, které vám prodejce dá je tato: Mohu vám nabídnout německou značku šicího stroje Pfaff, vynikající kvalita anebo analogicky Mohu Vám nabídnout japonskou značku šicího stroje Janome, vynikající kvalita.
Tím vás prodejce směřuje ke kvalitě. Dnes ale dávno neplatí, odkud značka je, kupují si je různí vlastníci z celého světa. Výrobní závody se stěhují tam, kde je to výhodné, a vše je jen na kvalitě výroby, kterou vám potvrdí jen mechanici šicích strojů nebo recenze od zákazníků. Správná odpověď ohledně původu u těchto strojů je následující:
PFAFF -Vyrobeno v Číně |
Janome - Vyrobeno na Taiwanu |
Dále budete pravděpodobně pokračovat otázkou - můžete mi oba stroje ukázat? Pokud vám vyhoví, uvidíte tento pohled:
Dalším důležitým hlediskem je délka ramena, tedy zda stroj umožňuje patchwork a quilting.
Tady je to velmi těsné - Janome 28cm a Pfaff 25 cm. Celková plocha i s plochou za jehlou tedy vychází mírně ve prospěch Janome. Další důležité faktory následují a oba stroje si vedou velmi zdatně.
Kolik který umí programů. Z údajů výrobců, které se uvádí v popisech je:
Janome má 270 programů šití + 3 druhy písma + 11 druhů dírek
Pfaff má 254 programů šití + 3 druhy písma +12 druhů knoflíkových dírek
Mají stroje automatický odstřih nitě, jakou mají šířku stehu, jaký je zdvih patky?
Janome má odstřih, šířka stehu 9mm, zdvih patky ruční
Pfaff má odstřih, šířka stehu 9mm, vynikající automatický zdvih patky
Jak jsou na tom stroje ohledně horního patkového podávání, mají i úzké patky, jako zipová atd. s horním podáváním?
Janome má speciální systém AcuFeedTM Flex system, kde je několik typů širokých a úzkých patek včetně zipové.
Pfaff má systém IDT, který má možnost využívat i úzkých patek, včetně zipové.
Jaké je příslušenství v ceně stroje a jaké mohu dokoupit a za jakou cenu.
V této otázce je mezi oběma špičkovými stroji velký rozdíl, pokusili jsme se dát tyto údaje do tabulky, včetně závěrečného cenového rozdílu z běžně dostupných cen příslušenství.
Janome 8900 QCP - v ceně stroje při koupi |
Pfaff Expression 4.2 - v ceně stroje při koupi |
|
|
Z údajů jasně vyplývá, že zatímco Janome jde cestou plné výbavy šicího stroje včetně přídavného stolku, Pfaff v tomto ohledu tolik nenabízí. V tomto případě zákazník, který si koupí Janome, má vystaráno a prodejce už nemá mnoho, co mu dále nabídnout. Navíc patky na Pfaff jsou velmi drahé, takže pokud chcete dohnat výbavu Janome, připravte si navíc za příslušenství v běžných cenách za patky 2 až 3 tisíce Kč a za přídavný stolek okolo 3.000 Kč.
Toto jsou základní rozdíly mezi těmito stroji. Oba dva jsou špičkou mezi stroji určenými pro patchwork. Díky dlouhému ramenu a zabudovanému hornímu patkovému podávání jsou vynikající. Zákazník si tedy musí sám vybrat podle toho, co je mu milejší. Rozhodně doporučujeme u takto drahého stroje zvážit všechny aspekty. Jedním z dalších je cena za náhradní díly. Zde uvádíme ty nejdůležitější, které určitě budete v průběhu pár let potřebovat (cena je k 1. 1. 2014 brána z dostupných zdrojů).
Díl |
Janome cena |
Pfaff cena |
Cívkové pouzdro |
451,-Kč |
1.100,- Kč |
Stehová deska |
475,- Kč |
750,-Kč |
Náhradní cívka |
4,- Kč |
11,- Kč |
Jehly |
Stejné univerzální |
Stejné univerzální |
Ostatní detaily, kdy stroje mají převahu jeden nad druhým, nebudeme komentovat, protože každému uživateli může vyhovovat něco jiného. Snažili jsme se pouze o základní parametry. Výsledná cena doporučená na český trh ke dni 1. 2. 2014 tedy je:
Janome MC 8900 QCP cena s DPH 36.973,-Kč
Pfaff Expression 4.2 Quilt cena s DPH 35.990,- Kč + potřeba dokoupit příslušenství na úroveň konkurenční Janome + cca 5.500,- Kč = 41.490,- Kč s DPH