Patchwork, potažmo quilt, je jednou z velmi oblíbených kratochvílí 21. století. Technika sešívání malých kousků látek si získala nepočítaně lidí na celém světě. Snad v každém větším městě najdete obchod, ve kterém seženete vše, co je k patchworku potřeba – od základního vybavení (podložky, řezací nože, pravítka...), přes látky a patchworkové stavebnice až po software. Samozřejmostí jsou také patchworkové kluby, kurzy či výstavy. Jen málokdo však ví, že kořeny patchworku či quiltu sahají až do 1. století našeho letopočtu.
Vše začalo pravděpodobně v Asii
Kořeny quiltu sahají do doby před 1. stoletím našeho letopočtu, na území Asie. Prvním známým prošívaným dílem je koberec nalezený v sibiřské hrobce. Hlavním motivem na tomto prošívaném koberci byla zvířata. Dalším významným dílkem do skládanky historie quiltu je vlněný plášť prošívaný egyptskou bavlnou, který pochází z královské hrobky Merovingian, nález byl datován 5. stoletím našeho letopočtu. Nebylo prokázáno, zda Sibiřané měli svůj vlastní quilt nebo zda se ho naučili od jiného národa. Je však jasné, že díky této technice měli teplé a měkké oblečení, kvalitní pokrývky pod sedla, ale také luxusní výrobky pro majetné.
Prošívané výrobky byly zřejmě dobře obchodovatelné. Dokládá to další významný nález, a sice quiltovaný pantofel. Ten našli archeologové v odpadkovém koši v Samarkandu. Místo nálezu (Uzbekistán) bylo velmi významnou obchodní zastávkou mezi Čínou a Evropou a proto je pravděpodobné, že se sem dostal při nějaké obchodní cestě.
Umění výroby textilií bylo více rozvinuté na východě než na západě. Čína a Indie znaly hedvábí a bavlnu o několik století dříve než Evropa.
12. století přineslo quilt do Evropy
Do Evropy se quilt dostal zřejmě z Blízkého východu s návratem křižáckých rytířů. Quilt se objevil také ve francouzské básni z 12. století, v níž se píše o bohatě zdobené přikrývce svatebního lože ze dvou druhů hedvábné látky v šachovnicovém vzoru.
Ze 13. století pochází zmínka o dalších quiltovaných výrobcích - přikrývkách, které se používaly na zámcích, tedy v šlechtických kruzích.
14. století přineslo quilt v podobě oblečení - součásti brnění - ve Francii, Německu a Anglii. Tyto polstrované plechy vyráběli profesionální zbrojaři například v Paříži nebo v Londýně. V Itálii se začaly objevovat prošívané tuniky. Quilt se tak dostal i mezi lidi z nižší třídy. Ve 14. století se v Itálii můžeme setkat s postavou sv. Josefa oblečeného do diamantově vyšívané tuniky. Quilting se stal součástí evropské tradice vyšívání.
Mezi velmi staré dochované quilty v Evropě patří tři trapunta, zobrazující výjevy z legendy o Tristanovi a Izoldě, pocházející z jednoho sicilského ateliéru. Dvě z nich byla patrně vytvořena u příležitosti svatby, v roce 1390. Třetí bylo určeno pro královský dvůr v Anjou v severní Francii.
15. a 16. století ve znamení přikrývek
Období renesance přineslo také zajímavé quilty - anglický král Jindřich VIII. věnoval své páté manželce dva tucty zlatých a stříbrných přikrývek. Na konci 16. století se objevily celohedvábné deky ve Francii, Itálii a Anglii. Objevovaly se na nich exotické motivy, motivy lodí...
V 17. a 18. století kvetl quilt v Evropě
V 17. století se začalo veškeré prádlo a prošívané deky plnit surovou bavlnou či vlnou, a to byl, jak se později ukázalo, velký problém – surové výplně lákaly moly. Přelom 17. a 18 století byl pro evropský guilt příznivější – přinesl doslova rozkvět evropského prošívání. Velké oblibě, především ve střední a horní vrstvě obyvatel, se těšily spodničky, vesty, ložní prádlo či čepice. Objevilo se také oblečení pro panenky.
V 19. století quilt zlidověl v Americe
Quilt se dostal do Ameriky s prvními osadníky. Ti byli chudí, v cizí krajině, a tak museli využívat vše, co mohli. Ženy se scházely při šití patchworku ze starých látek a z jejich zbytků a dokázaly vytvořit doslova úžasná díla, která se potom dědila z generace na generaci. Každý kus měl své jméno a často odrážel život jeho autorky. Právě v 19. století byl americký patchwork nejpropracovanější. Quilt zlidověl také v jiných zemích - ve Francii, Německu, Švédsku, Velké Británii nebo v Kanadě. Stejný vzor patchworku se často rozvíjel, nezávisle na sobě, ve dvou zemích současně.
20. a 21. století udělala z patchworku fenomén
Původně vznikl patchwork mezi ženami amerických osadníků, které tímto způsobem chtěly zhodnotit zbytky látek nebo látky z obnošených šatů. Dnes se patchwork vyrábí ze speciálních materiálů, které jsou obvykle potištěny drobným vzorem. Základem bývá 100% bavlna. Patchwork a quilt zaplnily volný čas milionů lidí - jsou bez pochyb fenoménem.
Samozřejmě že patchwork a quilt dnes vznikají moderněji – s desítkami „pomocníků“, kteří umožňují vytvářet vskutku mistrovská díla, a především s kvalitními šicími stroji. Podívejte se do našeho katalogu, jaké šicí stroje vám mohou pomoci. Jsou jich desítky, stačí si jen vybrat a dát se do práce. Inspiraci najdete například také na webu patchwork-quilting.info.