Zetina, Minerva nebo Lada – to jsou jména, která důvěrně znají všechny české švadleny. Právě tyto značky byly totiž, co se výroby šicích strojů týká, průkopníky na území České republiky. Před tím, než dorazil šicí stroj a jeho výroba k nám, však ušel velký kus cesty. Pojďte se s námi projít více než dvě sta let dlouhou historií šicího stroje.
Na začátku bylo...
Na začátku „života“ šicího stroje nebylo slovo, jak praví známé sousloví, ale záměr usnadnit práci v textilních manufakturách. Šicí stroj spatřil světlo světa v době první průmyslové revoluce a jeho zavedení přineslo ohromné zvýšení efektivity práce (a také ohromnou nevoli dělníků v manufakturách, kteří se báli o svou práci).
U zrodu stáli...
Pokud se vydáme na cestu do minulosti šicího stroje, zcela jistě na ní potkáme několik slavných mužů. Osobností, které stály u jeho zrodu.
Angličan Thomas Saint - dal patentovat první návrh šicího stroje, který však nakonec nikdo nikdy nezrealizoval (1790).
Rakušan Josef Madersperger - představil první fungující model šicího stroje s řetízkovým stehem (1814).
Francouz Barthélémy Thimmonier – zkonstruoval šicí stroj rovněž s řetízkovým stehem (1830) a následně postavil manufakturu s 80 stroji.
Američan Walter Hunt – je vynálezcem šití vázaným stehem s dvojí nití, strojní jehlou s očkem u hrotu a člunkem (1833).
Američan Isaac Merrit Singer - zdokonalil a zjednodušil člunkový šicí stroj, který patentoval v roce 1845 Elias Howe. Jeho stroj měl pedál, patku a napínání niti (1846). Singer následně zavedl výrobu šicích strojů a jejich leasingový prodej, díky němuž si mohl pořídit šicí stroj téměř kdokoliv. A slavil do nebe sahající úspěch - značka Singer se stala skutečným, obdivuhodným, pojmem. A ještě jedno prvenství ve světě šicích strojů si připsal právě Singer - v roce 1889 představil a začal prodávat stroj s elektrickým pohonem.
Z oděvního průmyslu se šicí stroje velice rychle rozšířily také do domácností. Do konce 20. století byl šicí stroj součástí snad každé domácnosti. A kromě toho, že byl významným pomocníkem, byl také neméně významným bytovým doplňkem, zkrátka zajímavým kusem nábytku. To se změnilo s příchodem elektrických šicích strojů, které bylo možné přenášet v kufříku a po dokončení šití bez problémů uložit na libovolné místo.
Nejdříve jedna nit...
Žádný stroj není schopný zvládnout šít tak, jak to umí jen lidské ruce - neumí provlékat při každém stehu jehlu i celou délku nitě. Proto byl vynalezen a patentován řetízkový steh. Poprvé Madersperger a následně také Thimmnonier použili jehlu s očkem u hrotu. Jehla propíchla látku a když se vracela vytvořila očko. To zezdola zachytil háček a podržel je do příštího vpichu, kdy se tímto očkem nit opět provlékla.
A následně dvě...
Řetízkový steh byl málo pevný a snadno se páral. Vystřídal ho vázaný steh s dvojí nití (poprvé ho použili Hunt a Howe) při němž jehla provlékne svrchní nit látkou, při zpětném pohybu se vytvoří očko, které zachytí rotační chapač a přehodí přes cívku se spodní nití. Napínací páka, kterou prochází svrchní nit, steh utáhne. Starší modely šicích strojů měly místo rotačního chapače podlouhlý člunek.
Šicí stroj má za sebou více než 200 let dlouhou cestu
Autor: BB | Publikováno 13.06.2011 | Přečteno 3552x | 0 názorů

Názory
Zatím nikdo nekomentoval